torstai 19. tammikuuta 2017

Väyläyhtiö vai mikä lie

Noniin, liikenneministeri Anne Berner julkisti sitten tänään suunnitelmansa teiden ja väylien yhtiöittämiseksi ja ajoneuvoverotuksen kokonaisvaltaiseksi uudistamiseksi. Johan tuon suunnitelman sisältöä on ehditty jo pitkään spekuloimaan ja yksi ihmetystä aiheuttanut aihe on ollut ministeri Bernerin lausunto siitä kuinka kenenkään maksut eivät nouse mutta rahaa kertyy valtion kassaan enemmän kuin ennen. Maksut päinvastoin alenevat ja autoverosta voidaan luopua kokonaan! Melkoinen rahakone, vaiko peräti kultamunia muniva hanhi?

Kuten niin usein aiemminkin, jäävät politikon lausumat mainospuheet lähinnä sananhelinäksi. Trafin sivuillaan julkaisemalla laskurilla voi jokainen laskeskella arvioita siitä mitä totuus tulee olemaan. Autoa oikeasti tarvitseva kansalainen tulee uuden väyläyhtiön myötä maksamaan helposti yli 1000€ lisälaskun vuodessa. Uutisissa ja lehdissä julkaistuissa esimerkkilaskelmissa on esimerkkiautoina käytetty uusia ja vähäpäästöisiä autoja. Toki autoveron poiston myötä uusien ja käytettyjen autojen hinnat tulevat laskemaan huomattavasti mutta entä jos kansalaisella ei silti ole varaa kuin ehkä 15 vuotta vanhaan autoon ja auto on esimerkiksi terveydentilan tai työssäkäynnin kannalta välttämätön? Uusi verotusmalli rokottaa kaikkein kovimmalla kädellä kaikkein vähätuloisimpia autoilijoita.


Kustannukset/vuosiNykytilanneKm-perusteisella asiakasmaksullaKiinteillä asiakasmaksuilla
Ajoneuvoveron perusosa383.2568.6068.60
Käyttövoimavero481.80481.80481.80
Polttoainevero708.54654.69654.69
Laskennallinen autovero0.000.000.00
Asiakasmaksu01182.26679.96
Asiakasmaksun arvonlisävero0283.74163.19
Yhteensä1573.592671.092048.24

Ylläolevassa taulukossa on Trafin laskurilla laskettuna 17-vuotiaalle diesel-autolle verot eri malleilla. Missä kohtaa tuossa taulukossa toteutuu ministeri Bernerin lause "Kukaan EI maksa lisää"!? Oma matikkapääni huutaa kovaan ääneen "VITUSTI LISÄÄ!!!!"

Tätä kirjoittaessa on otsasuoni alkanut taas pullistella siihen malliin että taidanpa raapaista kunnon rehellisen kännin. Siis sellaisen josta on kaikki verot maksettu. Kelpuuttaisikohan valtio muuten myös huomisesta päänsärystä vaikkapa 25% veroina?

PERKELE!
Toni Kaskela

Ei kommentteja:

Lähetä kommentti

Kiitos kommentistasi